ГоловнаНовиниТернистий і довгий шлях до Олімпу

Тернистий і довгий шлях до Олімпу

Минулої неділі, 21 лютого, Харків став справжньою Меккою українського карате – 680 спортсменів (від дітей до дорослих) із 45 клубів багатьох областей країни приїхали в цей могутній індустріальний мегаполіс, щоб посперечатися за нагороди 5-го міжнародного турніру з карате «Kharkiv Open – 2016». Разом із ними на татамі вийшли і представники Грузії, що зробило ці змагання конкурентніше і привабливіше. Турнір, прекрасно організований і проведений клубом «Вагр» (президент – Рудик Сагрунов), за підтримки Української федерації карате і Харківської обласної федерації карате, став, на наш погляд, справжнім святом для міста і всіх шанувальників гарного і мужнього виду спорту, що набирає в Україні все більшої популярності. Здається, саме це і можна вважати його головним досягненням!

Харків зустрів нас хоча й сонячною, але досить прохолодною, студеною (в порівнянні зі столицею) погодою. Втім, сердечний прийом і знайомство з місцем проведення змагань швидко змусили забути про примхи матінки-зими. Раніше нам не раз доводилося чути захоплені відгуки колег про місцевий спорткомплекс «Локомотив», в якому вже не один рік проходять різноманітні міжнародні та українські змагання самого різного рівня з багатьох видів спорту. Однак жодному з нас раніше бувати в ньому не судилося. Завдяки ж «Kharkiv Open – 2016» цей прикрий пробіл тепер усунутий. І ми, повністю поділяємо думку абсолютно всіх, хто захоплюється «Локомотивом». Від себе ж лише додамо: це дійсно один із найкращих в усіх відношеннях спортивних комплексів в Україні, які нам доводилося досі бачити. Спасибі всім, хто причетний до його появи, і по-хазяйськи використовує сьогодні…

На шести килимах, вільно розміщених у залі, з 9 ранку і до пізнього недільного вечора кипіли неабиякі пристрасті, за якими з великим інтересом і хвилюванням спостерігали учасники турніру і численні глядачі. А подивитися тут було на що – сотні поєдинків з ката і куміте у виконанні хлопчиків і дівчаток (починаючи з 8 років) до дорослих атлетів (були й ті, кому за 30) показали всю красу і можливості карате – вони безмежні. Просто ними потрібно вміти користуватися і насолоджуватися, а також отримувати радість від щоденних наполегливих тренувань і виступів на таких турнірах як: «Kharkiv Open», «Kyiv Open», «Union Cup», «Sen-Bin Cup» та інших, які щорічно проходять в Україні під егідою УФК.
В урочистому відкритті цьогорічних змагань взяли участь чимало відомих в Україні, в місті і в області люди: керівники, депутати, бізнесмени, діячі культури і спорту. З дуже теплими і сердечними словами до учасників змагань звернулися – заступник мера Харкова Олександр Попов, президент Української федерації карате Сергій Левчук, організатор турніру, керівник клубу «Вагр» Рудик Сагрунов, президент фонду «Землі Слобожанщини» Віталій Луценко (саме його підприємство оплатило оренду залу і надало призи для переможців змагань), інші виступаючі. Урочисте відкриття – барвисте, динамічний, з невеликою концертною програмою всім припало до душі, і додало турніру особливу красу і значущість. Воно показало, наскільки серйозно, зацікавлено й відповідально підійшли харків’яни до даного заходу, з чим, повірте, стикатися доводиться далеко не завжди…

А тим часом наступила пора вирішальних медальних поєдинків – гарячих, гострих, найчастіше з непередбачуваними результатами. І зрадницькими сльозами навіть у призерів, які мріяли тільки про вищу сходинку п’єдесталу пошани. Киянину Артему Скрипнику з відомого в столиці клубу «Сен-Бін» всього 10 років. Карате він займається у Артема Жигалюка, на наш погляд, одного з найцікавіших молодих, але вже шанованих тренерів країни. Завоювавши третє місце у своїй віковій групі в ката, він був такий розстроєний, що його постійному тренеру довелося неабияк потрудитися, щоб заспокоїти засмученого до сліз хлопчину, котрий завжди виходить на татамі з однією лише метою – перемогти. Артем і тут був близький до максимального результату, але за потрапляння до фіналу в рівному поєдинку поступився більш щасливому супернику. До того ж, впродовж усього турніру давалася взнаки серйозна травма коліна, безглуздо отримана ним днем раніше вже після закінчення суботнього тренування. Батьки хлопчика, та й тренер, щоб не погіршувати ситуацію, пропонували йому утриматися від поїздки до Харкова. Однак юний представник «Сен-Біна», який дуже серйозно готувався до цих змагань, з їхніми порадами не погодився. І наполіг на своєму бажанні виступити на престижному і давно очікуваному турнірі. Проявивши стійкість і характер, Артем у суперечці за «бронзу» вийшов переможцем! Хоча, як зізнався він нам у коротенькому інтерв’ю, мріяв і налаштовувався тут на більш високий результат: «Через рік знову приїду до Харкова. І постараюся перемогти на турнірі, який мені дуже подобається!»…

Рінату Луценко років менше, ніж Артему – харків’янину йде тільки 9-й рік, проте на зріст він уже зараз вищий за киянина, та й зовні виглядає більшим за нього. У клуб «Вагр» до Рудика Сагрунова 4-річного карапуза привів тато, котрий серйозно захоплювався карате в юності. З тієї пори Рінат встиг стати призером і переможцем кількох змагань з куміте у своїй віковій групі. Причому, не тільки в рідному клубі, в області і в Україні. Досягав він успіху й на змаганнях за кордоном. Тренер дуже задоволений серйозним ставленням хлопця до занять карате і самовіддачею на тренуваннях. Сьогодні Рінат – один із найздібніших хлопчиків в Україні за своїм віком. Це він підтвердив і цього разу, ставши переможцем цьогорічного турніру. Якщо син Віталія Луценка не зменшить обертів, буде настільки ж завзятий і наполегливий у своєму бажанні на тернистому і довгому шляху до Олімпу, збірна України з часом отримає, на наш погляд, дуже цікавого атлета, здатного до потрапляння на п’єдестал і серед дорослих спортсменів на найбільших і найпрестижніших міжнародних змаганнях, включаючи чемпіонати світу та Європи. І, звичайно, Олімпійські ігри, куди карате, ми, впевнені, обов’язково проб’ється…

Талановитих і багатообіцяючих юних спортсменів ми побачили в Харкові чимало, що говорить про серйозний потенціал українського карате. І, звісно, даний факт сприймається з великою радістю й оптимізмом.

Коли після кількох годин емоційних і десь кумедних поєдинків у ката і куміте у дітей молодшого віку, на татамі вийшли кадети та юніори, а за ними і дорослі спортсмени – глядачі помітно пожвавилися. І це закономірно, в боротьбу за нагороди міжнародного турніру «Kharkiv Open – 2016» вступили чимало найсильніших каратистів країни, включаючи і членів головної національної команди. Не всі з них стали тут чемпіонами, хоча в «призи» і потрапили. Так переможець Прем’єр-ліги в Парижі Ігор Угнич із Сум поступився у фіналі харків’янину з «Вагра» Дмитру Корнійчуку (вага -60), а досвідчений боєць, учасник бременського чемпіонату світу киянин Віталій Семенцов (клуб «Чемпіон») програв у вирішальному поєдинку земляку з клубу «Сьогун» юніору Глібу Каменєву (-67). Відзначимо, що в цій ваговій категорії суперництво за потрапляння на п’єдестал було особливо гострим, що не могло не порадувати головного тренера збірної України Антона Нікуліна, мабуть, найбільш зацікавленого глядача на турнірі. І бронзові медалі Євгена Кічермана «Вагр» і Євгенія Дішловенко «Тигреня» (Одеса), як і перемога Гліба Каменєва – безсумнівний успіх хлопців, які мріють потрапити до дорослої національної команди. Як завжди, на хорошому рівні виступили в Харкові і зайняли перші місця – Аніта Серьогіна клуб «Катана» «Чорноморськ» (-61), донеччанка Вікторія Афендикова (ката), киянка Єлизавета Сірош «Чемпіон» (-59) і деякі інші наші лідерки.
Харківський турнір дав багату поживу для роздумів і висновків. Перш за все, ще раз подякуємо його організаторам за прекрасну організацію і проведення, за величезну радість і насолоду, доставлені всім учасникам цього чудового свята спорту. Писати про нього навіть дуже приємно: стільки радісних і щасливих облич в одному місці побачиш сьогодні нечасто.

Відзначимо й високий спортивний рівень турніру, хоча відсутність представників сильного львівського клубу «Юніон», який багато в чому задає тон в українському карате, не помітити не можна було. Заслуговує на увагу і такий момент – спортсмени, тренери та судді, незважаючи на жорстку і безкомпромісну боротьбу на татамі, де кінцевий результат нерідко ставав ясний лише «за хантеєм» – думкою суддів, поводили себе по відношенню один до одного з повагою й толерантно, що позбавило організаторів від непотрібного ажіотажу, серйозних суперечок з арбітрами й розгляду поданих протестів. Зрозуміло, незадоволені результатами спортсмени і тренери були й тут (куди ж без цього?), але за рамки пристойності їх розбіжності не вийшли.
Постійна і жорстка позиція керівництва УФК у питаннях етики й моралі, підтримка добрих та конструктивних взаємовідносин між членами Федерації стали приносити свої плоди. Роботу цю ні в якому разі не слід послабляти – проблем тут ще вистачає. Про що, до речі, красномовно свідчить недавня неприємна ситуація з відомим одеським тренером Денисом Морозовим, яка сталася на паризькому турнірі Прем’єр-ліги. І може тепер в якійсь мірі ускладнити відносини між УФК і WKF, чого нам вкрай не хотілося б.
До позитивних моментів міжнародного турніру «Kharkiv Open – 2016» віднесемо й такий важливий момент – як злагодженість дій усіх структур УФК на стадії підготовки змагань, і особливо під час їх проведення. Вона була просто бездоганною: центральний апарат національної Федерації, обласна федерація карате Харківської області та клуб «Вагр» спрацювали тут надзвичайно синхронно і конструктивно, чітко виконавши свої зобов’язання. Це дозволило, як уже зазначалося вище, представити карате в найкращому світлі, і подарувати харків’янам незабутнє спортивне свято. Втім, для Української федерації карате це стає вже доброю традицією, як при проведенні чемпіонатів України, так і турнірів, подібно харківському. Високо піднятій планці можна тільки порадіти, і її в жодному разі не слід знижувати…

Можна не сумніватися, що УФК цього не допустить. До такого висновку ми прийшли, побувавши на щорічних зборах членів Федерації, яке відбулося днем раніше в готелі «Харків». На ньому був зроблений серйозний аналіз стану справ в українському карате. Про свою роботу звітували президент УФК Сергій Левчук і всі керівники Комітетів, чиї доповіді потім були схвалені делегатами зборів. Також тут було обговорено цілий ряд проблем і завдань, які гостро стоять перед Федерацією сьогодні, включаючи організацію та проведення своїх змагань і участь збірної країни в чемпіонатах Європи (Франція – травень) і світу (Австрія – листопад). Успішне вирішення їх дозволить карате в Україні розвиватися ще динамічніше і системніше. Це зробить його ще більш привабливим для людей будь-якого віку, які захочуть займатися їм…

А ось як закінчилися недільним вечором змагання 5-го турніру «Kharkiv Open – 2016»: командну перемогу здобули каратисти київського клубу «Сьогун», що завоювали – 26 медалей (8 – золотих, 4 – срібних і 14 – бронзових). На другому місці – клуб «Катана» (Чорноморськ, Одеська область) – 22 медалі (6, 6, 10). Третім призером став клуб «Чемпіон» з Києва – 10 нагород (5, 3, 2). Стільки ж медалей має і харківський «Вагр» – 10 (4, 2, 4), що зайняв у результаті 4 командне місце. Організатори змагань поступилися столичним каратистам лише за кількістю вищих нагород. Найцікавіша ситуація тут склалася у клубу «Сен-Бін» з його 15 медалями (1, 5, 9). Це третій результат на турнірі серед усіх клубів! Однак в якісному відношенні він дозволив киянам показати тільки… 13 командний результат, що їх, безумовно, засмутило. А ось в особистих виступах більшість хлопців із поставленими завданнями на турнірі впоралися успішно…
Залишаючи гостинний Харків, спортсмени та тренери щиро дякують усім організаторам змагань, президенту клубу «Вагр» Рудику Сагрунову і говорять один одному: «Зустрінемося через рік на 6-му турнірі!». З нетерпінням чекатимемо його і ми, щоб знову розповісти вам про привабливий вид спорту і чудовий турнір, які приносять радість людям.

Київ–Харків–Київ

Михайло Волобуєв і Олександр Хілюков,
спеціальні кореспонденти сайту АСЖУ

Фоторепортаж з «Kharkiv Open – 2016» нашого спеціального фотокореспондента Віктора Дудки.
 

попередня стаття
наступна стаття

Популярні новини